\"Dostali ucelené informácie o nových výzvach v oblasti živočíšnej výroby pre odvetvia rozvoja chovu kráv bez trhovej produkcie mlieka, chovu oviec, hydiny, koní a včiel. V oblasti rastlinnej výroby získali podrobné informácie o výzvach pre oblasti ovocinárstva, zeleninárstva, vinohradníctva, vinárstva, ktoré chceme minimálne udržať, \" konštatoval minister. Zdôraznil, že účastníci stretnutia dajú do tridsiatich dní spätnú väzbu o tom, že vo svojich regiónoch vyškolili všetkých registrovaných prvovýrobcov v oblasti rastlinnej a živočíšnej výroby a tiež potenciálnych záujemcov o tieto odvetvia.
Cieľom stretnutí je aktívna spolupráca v prospech oživenia vidieka, aby pôda začala vytvárať nové pracovné príležitosti. \"Potrebujeme, aby cez medziprodukty v oblasti objemových a jadrových krmív sa otvárali nové priestory pre rozvoj takých odvetví akým je napríklad chov ošípaných, \" povedal šéf rezortu. Pripomenul, že nejde o sebestačnosť, ale predovšetkým o potravinovú bezpečnosť ale aj potravinovú vyváženosť, aby Slovensko nebolo závislé od dovozu v komoditách, ktoré vieme dorobiť doma. Ide o rozvoj nových podnikateľských aktivít, vytváranie pracovných miest, o krajinotvorbu, udržateľnosť rozvoja vidieka i bytového fondu na vidieku. Slovensko má najosídlenejší vidiek spomedzi členských krajín Európskej únie. Viac ako polovica obyvateľov žije práve na vidieku. Dve tretiny Slovenska tvoria horské a podhorské oblasti, kde krajinotvorbu pomáhajú zabezpečovať hospodárske zvieratá či už kravy, kone alebo ovce. Treba sa o ne starať, a to sú opäť pracovné príležitosti.
Minister Becík dodal, že v predchádzajúcich rokoch orientácia na pôdohospodárstvo bola zmrazená, zvyšoval sa dovoz potravín a zlé systémové opatrenia ľudí nepriamo vyhnali z polí, vinohradov či hospodárskych dvorov za prácou do zahraničia. V súčasnosti sa vracajú, ale zväčša končia v sociálnej sieti, preto treba klásť dôraz na renesanciu pôdohospodárstva a vidieka.
0